Już tylko miesiąc do 8. Cross Duathlon Żarnowiec!

Trwają zapisy do tegorocznej edycji Cross Duathlon Żarnowiec, która odbędzie się w sobotę 26.10 o godz. 12.00.  Na liście startowej widnieją już nazwiska prawie 100 zawodników nie tylko z Dopiewa i okolic Poznania, ale także z odległego Gostynia, Leszna, Zbąszynka, Kowalowa k. Rzepina czy nawet Żar. Wiadomo już, że w imprezie udział wezmą np. Emilia Korbanek z Poznania – najlepsza wśród kobiet w 2019 roku i trzecia w ub.r., Filip Mańczak z Kicina – trzeci w kategorii Open w 2022 r. oraz jej stały uczestnik Michał Błajet ze Skórzewa – czwarty w 2022, 19 i 17 r. oraz szósty w 2023, 21 i 18 r., który po jednej z nich podsumował ją tak: - Kurcze. Co roku piszę to samo. Ile można chwalić? Nie wiem jak Wy (GOSiR) to robicie, ale kolejny rok z rzędu zamówiona pogoda... Organizacyjnie też na najwyższym poziomie. Na terenach naszej płaskiej gminy, wycisnąć taką trasę to mistrzostwo świata! Nigdy nie przywiązuję uwagi do zawartości pakietu, ale z roku na rok zaskakujecie pozytywnie. Chwalę, bo DOBRĄ robotę trzeba chwalić!

Organizatorzy z GOSiR w Dopiewie mają nadzieję, że także tegoroczna aura pozwoli uczestnikom na porządne ściganie się. Po pierwszym etapie, tj. biegu na 3 km stawka powinna się nieco rozciągnąć, drugi etap – 16 kilometrowa jazda rowerem „wytasuje” kolejność, a decydującym okaże się tradycyjnie trzeci etap, czyli bieg na 4,5 km. To tu na uczestników czekają największe niespodzianki. Najdłuższe podbiegi, trudne zbiegi, być może odgłosy dzików i muflonów oraz drewniane schody przy źródełku Żarnowiec. To naprawdę spore wyzwanie dla każdego - prawdopodobnie u większości zawodników tętno podskoczy do co najmniej 170-180 uderzeń na minutę... Trasa rowerowa to z kolei jazda szerokimi i miękkimi polnymi drogami, momentami przy silnych powiewach wiatru (szczególnie w otwartym terenie) oraz ciekawymi odcinkami leśnymi. Niektóre z nich wymagają sporych umiejętności technicznych, czasem może pojawić się konieczność zejścia z roweru i podprowadzenia go pod stromą górkę, jak np. na „żwirowni”. Wymagający jest też fragment drogi w lasku, gdzie kilkadziesiąt lat temu znajdowała się baza wojsk rakietowych (tzw. „bomboskład”). Co ważne na trasie nie spotka się nigdzie utwardzonej nawierzchni typu asfalt czy kostka, za to gdzieniegdzie może pojawić się sporo piachu oraz wystających gałęzi.

Formuła zawodów, których start i meta znajdują się przy wiacie w Żarnowcu (dojazd tylko do godz. 11.00!!!), to bieg (ok. 3 km) – rower (ok. 16 km) – bieg (ok. 4,5 km). Autorami trasy wiodącej po polach, lasach i łąkach (bez grama asfaltu i o przewyższeniu ok. 180 metrów!) są dyrektor zawodów – Marcin Napierała (GOSiR Dopiewo)
i Tomasz Konwicki z Dopiewa, którzy wielokrotnie „obiegali i objeździli” teren w okolicach „Źródełka Żarnowiec” w różnych warunkach pogodowych, wybierając najbardziej optymalną i atrakcyjną trasę zawodów.

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie I Cross Duathlon zorganizował 29 października 2016 roku.
W biegu wystartowały wtedy 24 dwuosobowe sztafety i 113 zawodników indywidualnie, którzy mieli do pokonania ok. 2 km biegu (już na jego początku wszyscy zostali zaskoczeni koniecznością wbiegnięcia stromymi drewnianymi schodami), 11 km jazdy rowerem i ponownie trasę biegową, ale na dystansie 4,5 km. W kategorii Open mężczyzn wygrał Paweł Gramacki z Trzcielina przed Rafałem Łukawskim z Poznania i Pawłem Lenartowiczem z Koła, a wśród pań tryumfowała Magdalena Mieścicka przed Gizelą Rakowską (obie z Poznania) i Natalią Żukowską z Kętrzyna.

Do II edycji Cross Duathlon Żarnowiec w 2017 r. zgłosiło się 96 zawodników startujących indywidualnie
i 22 sztafety. Dla uczestników przygotowana została wydłużona i zmodyfikowana trasa, a dystanse wynosiły kolejno: ok. 3 km biegu, 12 km jazdy rowerem oraz 4,5 km ponownego biegu i kryły w sobie wiele utrudnień. Aura sprawiła, że na drodze było mokro, błotniście, ślisko i wietrznie. Wg wielu startujących znacznie wpłynęło to na zwiększenie poziomu trudności, a tym samym atrakcyjności imprezy. Cross Duathlon Żarnowiec 2017 zainteresował nie tylko ludzi, bowiem na jednym odcinku etapu rowerowego pojawił się dzik, który postanowił zobaczyć co się dzieje na jego terenie… Najlepiej z trasą poradził sobie zwycięzca kat. Open mężczyzn Radosław Ostrowski z Puszczykowa, drugi był Adrian Drab z Kalisza a trzeci - Michał Majchrzak z Kościana. Wśród kobiet najszybsza była Małgorzata Krawczyk z Zielonej Góry przed dwoma poznaniankami -  Katarzyną Samler i Ewą Susmarską.

Na trasie III Crossu w 2018 r. wśród 186 uczestników (w tym 27 sztafet) spotkać można było obu zwycięzców poprzednich edycji, ale w stawce 132 zawodników rywalizujących indywidualnie zwyciężył Adrian Drab z Kalisza przed Gracjanem Stankiewiczem z Obornik i Radosławem Ostrowskim z Puszczykowa, a najlepszą wśród pań w kat. Open była Patrycja Wachowska z Grójca Małego, wyprzedzając Agatę Korczyńską i Zuzannę Kownacką z Poznania. Wszyscy zawodnicy na metę przybiegali z uśmiechem na twarzy, a każdy z nich otrzymywał pamiątkowy medal. Na uczestników czekała gorąca kawa, herbata i przepyszna zupa węgierska. W rozmowach dało się słyszeć opowieści o dzikach na trasie, dobrej muzyce, dopingu i sprawnej organizacji.

IV edycja Cross Duathlon Żarnowiec w 2019 r. przywitała uczestników piękną, słoneczną pogodą podkreślając jeszcze mocniej walory przyrodnicze trasy, bowiem faktycznie dostarcza ona niezapomnianych wrażeń. W zawodach wystartowało 196 osób, w tym 40 sztafet. W kat. Open wśród 116 uczestników wygrał Sylwester Swat ze Skórzewa przed Mateuszem Kozinogą z Poznania i Krzysztofem Śliwą z Częstochowy. Wśród pań najszybsza była Emilia Korbanek z Poznania, drugie miejsce zajęła Edyta Swat z Przeźmierowa, a trzecie – Aleksandra Libera (Poznań).

W 2020 r. z powodu pandemii duathlon w Żarnowcu się nie odbył, a rok później do zawodów zgłosiło się 26 sztafet i 103 „solistów”. Podczas tej V edycji Crossu organizatorzy wydłużyli odcinek rowerowy z 12 do 16 km. Ale decydujący dla końcowych klasyfikacji we wszystkich kategoriach wiekowych okazał się jak zwykle ostatni, trzeci biegowy etap crossu z morderczymi zbiegami i podbiegami na tzw. single tracku w lesie oraz ze „schodami płaczu” (40 metrów w górę!) na 0,25 km przed metą. Wśród panów najlepiej poradził sobie z trudnościami trasy, prowadzący od początku do końca Mateusz Gajewski z Poznania (1:05:14 godz. – akt. rekord trasy), wyprzedzając na mecie o ponad minutę Grzegorza Wojtczaka z Wrocławia i o ponad 3 min. Piotra Klupczyńskiego z Murowanej Gośliny. W zawodach pań wygrała Agnieszka Napierała z Rokietnicy, z przewagą ponad 1,5 min. nad Beatą Oleksy z Kościana i ponad 3,5 min. nad Gizelą Rakowską z Poznania.

W 2022 r.  wystartowało 207 osób, tj. 38 sztafet i 131 zawodników w rywalizacji indywidualnej. Wśród panów zwyciężył prowadzący od początku do końca VI Cross Duathlonu Adrian Drab z Kalisza, wyprzedzając o 1:11 min. Roberta Walczaka z Poznania i o 2:10 min. Filipa Mańczaka z Kicina. W zawodach pań ponownie wygrała Agnieszka Napierała, wyprzedzając Hannę Jaraszkiewicz z Poznania i Annę Andrzejczak z Nowego Tomyśla.

W ub.r. podczas VII edycji Cross Duathlon na starcie w Żarnowcu pojawiła się rekordowa liczba 226 zawodników, którzy mimo niesprzyjającej pogody i bardzo błotnistej trasy pokonali indywidualnie lub w 50 sztafetach trasę o łącznej długości ponad 23 km. W 2023 roku pierwszy raz w historii imprezy, na mecie jako pierwszy i drugi zawodnik pojawili się członkowie sztafet - „REAL 64-sto” przed „Złotą Sztafetą”. Trzeci na macie był zawodnik indywidualny - Adrian Drab z Kalisza (#tatamawolne), który po raz trzeci został zwycięzcą crossu w kategorii Open, wyprzedzając poznaniaków Mateusza Gajewskiego i Roberta Walczaka. Natomiast pierwszą kobietą na mecie duathlonu w Żarnowcu po raz trzeci z rzędu  była Agnieszka Napierała (AKB Team Rokietnica), przed Anną Andrzejczak z Nowego Tomyśla i poznanianką Emilią Korbanek.

Oprócz niej i najlepszego w ub.r. zawodnika z gminy Dopiewo Michała Błajeta ze Skórzewa, dużą niewiadomą w tym roku stanowić będzie także postawa np. Tobiasza Książyka, który przyjedzie do Żarnowca aż z Żar, czy też członków sztafety Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - Pawła Gracza ze Zbąszynka i Maciej Szafratowicza z Kowalowa k. Rzepina. Aby się przekonać jak pójdzie im i pozostałym uczestnikom imprezy, wystarczy pojawić się na trasie VIII Crossu, na który już dzisiaj zapraszają organizatorzy z GOSiR w Dopiewie.