VII edycja Biegu o Koronę Dąbrówki za nami

Niedziela 28 maja 2017 roku była wyjątkowa dla wielu osób. Począwszy od najmłodszych biegaczy, przez ich starszych kolegów, koleżanki, dorosłych zawodników, miłośników nordic walking, współorganizatorów, sponsorów, wolontariuszy kończąc na  pracownikach GOSiR w Dopiewie - sprawcach całego zamieszania :) Co było przyczyną? Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki, organizowany już po raz siódmy na terenie lasów palędzko - zakrzewskich.

 Impreza rozpoczęła się od rejestracji najmłodszych uczestników biegu. W zależności od wieku i płci dzieci podzielone zostały łącznie na 16 kategorii. Rozpiętość wiekowa wynosiła od 17 miesięcy do 15 lat. Naszą uwagę przykuła pewna kilkunastomiesięczna dama w pięknej sukience i numerem startowym na plecach oraz 5 letnia dziewczynka o imieniu Dąbrówka. Starty poszczególnych kategorii rozpoczęły się o godzinie 10:15 i trwały do godziny 11:40. Łącznie zarejestrowano 421 młodych biegaczy. Zwycięzcami w najmłodszych kategoriach wiekowych zostali wszyscy. Młodzi sportowcy, w zależności od wieku, musieli pokonać dystans od 200 do 1000m. Emocji nie było końca, radość, płacz oraz doping rodziców i dziadków tworzyły wspaniałą atmosferę. Każdy, kto wystartował otrzymał na mecie pamiątkowy medal.

Po zaciętej rywalizacji najmłodszych, o godzinie 12:00, przyszedł czas na start główny VII Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki. Dystans tradycyjnie wynosił 10km. Trzy minuty później na trasę wyszli chodziarze nordic walking, których celem było pokonanie 7,5km.  Jako pierwszy na metę spośród biegaczy dotarł Dariusz Jankowski z Poznania z czasem 0:37:08, 40 sekund później Adrian Graczyk (0:37:48), trzecie miejsce z czasem 0:38:01 zajął mieszkaniec naszej Gminy - Łukasz Ludwiczak ze Skórzewa. Warto wspomnieć, że Adrian Graczyk w zeszłym roku był trzeci, a w latach 2014-2015 plasował się na najwyższym podium biegu. Wśród kobiet najszybszą okazała się Alicia Diago (0:41:35), druga linię mety przekroczyła Anna Maria Majek z Dąbrówki (stypendystka sportowa Gminy Dopiewo na co dzień uprawiająca wioślarstwo) z czasem 0:42:00, na najniższym stopniu podium stanęła Małgorzata Wawrzyniak z wynikiem 0:43:24. Po wyłonieniu pierwszych trójek biegaczek i biegaczy przyszedł czas na chodziarzy nordic walking. W tej kwestii obyło się bez większego zaskoczenia, po raz siódmy z rzędu koronę Księżnej Dąbrówki do Gubina zabrał Ireneusz Lubiatowski. Jest on niepokonany od początku istnienia imprezy. W tym roku trasę 7,5km pokonał z czasem 0:45:48. Zaledwie 4 sekundy później linię mety przekroczył Roman Woroch - mieszkaniec Dopiewa (0:45:52). Trzecie miejsce w kategorii mężczyzn zajął Paweł Kromski (0:50:53). Spośród kobiet najlepszą okazała się Agnieszka Mielecka (0:49:34), która rok temu również nie miała sobie równych. Druga na mecie zameldowała się Liliana Kasprzyk z rezultatem 0:52:15, natomiast trzecia była Beata Falkowska (0:53:57).

Po dekoracji ukoronowani zawodnicy – zwycięzcy klasyfikacji generalnych (Alicia Diago, Dariusz Jankowski, Agnieszka Mielecka i Ireneusz Lubiatowski) wyruszyli do lasu w celu tradycyjnego posadzenia drzewa.

Oczywiście na mecie wszyscy sportowcy otrzymali pamiątkowe medale, których unikatowy rewers dotyczył w tym roku bezpośrednio miejscowości Dąbrówka, a  konkretniej ilości jej mieszkańców na przestrzeni lat. Medal, który jednocześnie jest „ogniwem” korony Dąbrówki (pięć startów) będzie w takim kształcie rozdawany do X edycji biegu. Na jedenastą edycję w 2021 roku postaramy się zaskoczyć uczestników czymś nowym. Dodatkowo, podczas tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii, do pakietów startowych zamiast koszulki, dołączony był ręcznik kąpielowy, który przypadł do gustu wielu osobom. Ponadto zawodnicy, którzy osiągnęli łączną liczbę 5 startów nagrodzeni zostali unikalnym złotym dukatem.

W VII Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki łącznie wystartowało pół tysiąca biegaczy 
(z czego 494 ukończyło bieg) i 133 chodziarzy nordic walking, co daje łączną liczbę 627 dorosłych zawodników. Niezwykle ważnym jest fakt, że ok. 50% wszystkich biorących udział to mieszkańcy Gminy Dopiewo. Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, co bardzo motywuje do organizacji kolejnych edycji. Nabiera coraz bardziej pokoleniowego charakteru. Często obserwujemy rodzinne zmagania dzieci, ich rodziców i dziadków co sprawia, że bieg o koronę księżnej Dąbrówki to dobra lekcja wychowania w kulturze fizycznej

Mamy nadzieję, że nasza impreza sportowa podobała się zarówno starszym jak i młodszym. Kobietom i mężczyznom. Miłośnikom biegania i marszu nordic walking. Zawodnikom i kibicom.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy widząc słabnących na trasie kolegów i koleżanki udzielali im pomocy przed przybyciem służby medycznej.  Jesteśmy przekonani, że wszyscy (organizatorzy i uczestnicy)  zebraliśmy spore doświadczenie startu w "tropikalnych warunkach"

Do zobaczenia 27 maja 2018 roku.

Znacznie więcej informacji na stronie www.koronadabrowki.pl