Sportowy wieczór w GOSiR Dopiewo

8 marca o godz. 17.00 w hali sportowej GOSiR w Dopiewie odbył się wyjątkowy „Sportowy wieczór”, podczas którego wręczono stypendia dla 28 utalentowanych młodych sportowców za sukcesy w roku 2023, zaprezentowało się też dwoje pasjonatów sportu z terenu gminy Dopiewo.

Imprezę poprowadziła Beata Oryl-Stroinska - dziennikarka TVP Sport i TVP3 Poznań, reporterka podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, piłkarskiego EURO 2012, mistrzostw świata oraz Europy w kajakarstwie i wioślarstwie oraz wielu innych międzynarodowych zawodach np. jeździeckich i szermierczych.

Głównym punktem eventu jak zwykle było wręczenie symbolicznych czeków dla  młodych sportowców, którzy spełnili kryteria określone w Uchwale Rady Gminy Dopiewo. W tym roku kapituła Stypendium Sportowego przyznała aż 28 nagród w wysokości od 200 do 290 złotych, które będą wypłacane zawodnikom od marca do grudnia 2024 roku. Symboliczne czeki z kwotą stypendium dla danego sportowca oraz nagrody rzeczowe wręczali wyróżnionym Zastępca Wójta Gminy Dopiewo Paweł Jazy, przewodniczący Rady Gminy Dopiewo Leszek Nowaczyk oraz obecni radni z Dopiewa. Wśród nagrodzonych w br. są sportowcy z aż 12 różnych dyscyplin: piłka nożna (6 osób), koszykówka, piłka ręczna i żeglarstwo (4), pływanie i triathlon (2), judo, karate WKF i taekwondo olimpijskie (1), a po raz pierwszy w historii stypendystami zostali przedstawiciele kolarstwa, szermierki i squasha. Najczęściej po odbiór stypendiów na specjalnie podświetloną i ukwieconą scenę z dużym ekranem wchodzili mieszkańcy Dąbrówki (12 osób), 3 zawodników z Dopiewca i Palędzia, po 2 sportowców ze Skórzewa, Dopiewa, Dąbrowy i Zakrzewa, natomiast przez 1 osobę reprezentowane było Konarzewo i Gołuski. W tym roku do podziału wśród 28 stypendystów było 60.000 zł (o 5 tyś. zł więcej niż rok temu). 16 osób do końca roku co miesiąc za swoje sukcesy sportowe w 2023 roku otrzymywać będzie 200 zł, 8 zawodników po 220 zł, 3 sportowców po 250 zł, a jedna osoba 290 zł. Najwyższe stypendia otrzymali:

  • Karolina Gajdzińska z Zakrzewa (ubiegłoroczna stypendystka) – ma 19 lat i uczy się w 4 klasie I LO w Poznaniu. Uprawia żeglarstwo w klasie olimpijskiej iQFOiL w klubie Organizacja Środowiskowa AZS Poznań i jest w kadrze Polski oraz Wielkopolski Juniorek. Zajęła 1 miejsca w Mistrzostwach Polski i Długodystansowych MP w Pucku, 2 pozycję w MP w sprincie w Gdyni, 14 m-ce w Mistrz. Świata w Kadyksie i Mistrz. Europy w Torbole, 3 lokatę w World Sailing w Brazylii i zwyciężyła w rankingu Pucharu Polski w sezonie 2023.
  • Zofia Pospieszna z Dąbrówki (stypendystka z 2022 r.) – ma 17 lat i uczęszcza do 2 klasy III LO w Poznaniu. Trenuje również żeglarstwo w OŚ AZS Poznań, ale w klasie ILCA 6. Jest w kadrze Polski i Wielkopolski, a w 2023 r. zajęła 2 miejsce w Mistrzostwach Polski w Sprincie U17, 1 pozycję w klasyfikacji Pucharu Polski, drugie lokaty w kategorii Open kobiet i 1 miejsca w U17 w Pucharze Polski w Ustce, Pucku i Giżycku, 8 lokatę w Mistrzostwach Świata Młodzieży w Dziwnowie, 7 m-ce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Gdyni, 5 lokatę w OOM w Pucku, wygrała w Mistrz. Wlkp. U17 i była druga w kat. U19.        
  • Mateusz Ptaszek (także z Dąbrówki) – ma 15 lat, chodzi do 1 klasy w XI LO w Poznaniu i jest zawodnikiem Akademii Squasha Abram Team Tomasz Abramowski. Należy do kadry Polski Juniorów U15 oraz U17 i w ub.r. zajął 3 miejsca w Mistrzostwach Europy Mixtów U15 i U17, w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz w Czech Junior Open, a w Grand Prix Poznania w kategorii Open był drugi.
  • Jagoda Cyraniak to kolejna mieszkanka Dąbrówki i ubiegłoroczna stypendystka  –– ma 18 lat i uczy się w IV klasie LO Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna. Uprawia piłkę nożną w KS „Górnik” Łęczna, jest kapitanem kobiecej kadry Polski U17 z którą zajęła 5 lokatę w finale Mistrzostw Europy w Estonii. Z drużyną klubową zdobyła 2 miejsca w Ekstraklasie Kobiet i Centralnej Lidze Juniorek U17, a z reprezentacją Polski U19 awansowała do kolejnej rundy eliminacji do Mistrzostw Europy w Bośni i Hercegowinie.

Listę wszystkich laureatów 11 już edycji Stypendium Sportowego Gminy Dopiewo zamieszczamy poniżej. Wszystkim stypendystom, ich rodzicom oraz trenerom serdecznie gratulujemy i obiecujemy śledzić kariery sportowe tegorocznych laureatów jeszcze bardziej, trzymając kciuki za kolejne sukcesy, które pozwolą na ubieganie się o stypendium Gminy Dopiewo także w przyszłym roku! 

W przerwach pomiędzy wyróżnianiem stypendystów około 100 zgromadzonym widzom lubiącym sport, rekreację i turystykę zaprezentowali się wyjątkowi mieszkańcy gminy Dopiewo. O swoich sportowych pasjach i jak je realizują opowiedzieli Agnieszka Maciejewska z Dąbrówki - Mistrzyni Świata biegów Spartan Race w swojej kategorii wiekowej, Mistrzyni Polski Runmageddon 2022 masters, ambasadorka HYROX Polska oraz Piotr Dopierała z Dopiewa - od 2008 roku zaliczył 60 rajdów przygodowych, w których 26 razy stanął na podium, w tym 9 razy wywalczył „złoto”! Ukończył też w 2019 r. Red Bull Nordenskiöldsloppet - najdłuższy bieg narciarski na świecie (220 km) rozgrywany w północnej Szwecji. Oboje od dyrektora GOSiR w Dopiewie Marcina Napierały otrzymali oni okolicznościowe prezenty i grawertony z napisem „Osobowość Sportowa Gminy Dopiewo”.  Natomiast atrakcją artystyczną imprezy były popisy wokalne utalentowanej piosenkarki Julii Mróz. Wkrótce zaprosimy Państwa do zapoznania się z galerią zdjęć z tegorocznego „Wieczoru Sportowego” w GOSiR Dopiewo.