SPORTOWY WIECZÓR W GOSiR

23 lutego o godz. 18.00 w hali sportowej GOSiR w Dopiewie odbył się wyjątkowy, trzy panelowy „Sportowy wieczór”, podczas którego zaprezentowały się dwie osobowości sportowe z terenu gminy Dopiewo, wręczono wyróżnienia dla dwojga niepełnosprawnych judoków i ich trenera oraz stypendia dla 18 utalentowanych młodych sportowców za sukcesy w roku 2022. 

Całą imprezę poprowadził redaktor sportowy serwisu interia.pl Radosław Nawrot - prywatnie pisarz, autor książek o Lechu Poznań, podróżnik, a oprawę muzyczną zapewnił młodzieżowy zespół „KONSONANS” - kuźnia muzycznych talentów w składzie: Filip Olejniczak, Jakub Wiśniewski, Bartosz Piasecki, Oskar Wąchała, Filip Jesionkowski, Filip Marchelek pod kierownictwem Marcina Mańki.

Na początek około 50 zgromadzonym widzom lubiącym sport, rekreację i turystykę zaprezentowali się wyjątkowi mieszkańcy gminy Dopiewo. O swoich sportowych pasjach i jak je realizują opowiedzieli Paulina Frelich z Dopiewca i Paweł Gramacki z Trzcielina. Rowerzystka Paulina Frelich w parze z psem Majką podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata we francuskim Pledran (28.04-1.05.2022 r.) została wicemistrzynią świata w bikejoringu, a wcześniej stawała też na najwyższym podium w tej ciekawej dyscyplinie sportu. Opowiedziała ona jak trenować z psami, zaprezentowała sprzęt zaprzęgowy i wiele innych ciekawostek o sportowych możliwościach psów.  Z kolei Paweł Gramacki to niekwestionowany „twardziel”. Biega po górach, wspina się, a w 2022 roku ukończył najcięższy triathlon w Europie tzw. „Hardą Sukę” - 5 km pływania w Jeziorze Orawskim na Słowacji, 240 km jazdy rowerem z przewyższeniem ok. 3000 m trasą dookoła polskich i słowackich Tatr oraz 55 km biegu z przewyższeniem ok. 5000 m główną granią Tatr (start Dolina Chochołowska, koniec przy Morskim Oku). Oboje od dyrektora GOSiR w Dopiewie Marcina Napierały otrzymali okolicznościowe prezenty i dyplomy z napisem „Osobowość Sportowa GOSiR w Dopiewie”.

Podczas „Sportowego wieczoru GOSiR” uhonorowano także dwoje niepełnosprawnych judoków - medalistów Igrzysk Olimpiad Specjalnych: Angelikę Stachowiak z Drwęsy i Aleksandra Dziamskiego z Zakrzewa, którzy od wielu lat z sukcesami trenują tą japońską dyscyplinę sportu w Akademii Judo Poznań pod profesjonalnym okiem trenera Dariusza Migdałka z Dopiewca.

Głównym punktem imprezy jak zwykle było wręczenie stypendiów dla  młodych sportowców, którzy spełnili kryteria określone w Uchwale Rady Gminy Dopiewo. W tym roku kapituła Stypendium Sportowego przyznała 18 nagród w wysokości od 200 do 400 złotych, które będą wypłacane zawodnikom przez okres 10 miesięcy 2023 roku. Symboliczne czeki z kwotą stypendium dla danego sportowca oraz nagrody rzeczowe wręczali wyróżnionym Wójt Gminy Dopiewo dr Paweł Przepióra i Leszek Nowaczyk - przewodniczący Rady Gminy Dopiewo. Wśród nagrodzonych w br. są sportowcy z 9 różnych dyscyplin: piłka ręczna i koszykówka (po 4 osoby), piłka nożna, akrobatyka sportowa i żeglarstwo (po 2 zawodników) oraz tenis, pływanie, judo i triathlon (po 1 osobie). Najczęściej po odbiór stypendiów na scenę wchodzili mieszkańcy Palędzia – 6 razy, Skórzewa – 4 sportowcy oraz  Dąbrówki i Zakrzewa (2 zawodników), natomiast przez 1 osobę reprezentowane były Pokrzywnica, Dopiewo, Dopiewiec i Dąbrowa. W tym roku do podziału wśród 18 stypendystów było 55 000,00 zł (o 5 tyś. zł więcej niż rok temu). Kapituła czworgu z nich przyznała kwotę 400 zł, dwie osoby otrzymywać będą co miesiąc 350 zł, 6 – po 300 zł, 4 – po 250 zł i 2 po 200 zł. Najwyższe stypendia otrzymali:

1.  Mateusz Lange - 17 lat, mieszka w Pokrzywnicy i uczy się w III klasie Liceum Sopockiej Akademii Tenisowej. Uprawia tenis w klubie Organizacja Środowiskowa AZS Poznań, jest w kadrze Polski do lat 16 i 18, brał udział w Drużynowych Mistrzostwach Europy U16 we Włoszech, zajął 5 miejsce w Tennis Europe - Turniej Masters Juniorów w Monte Carlo, wywalczył drugie miejsca w Drużynowych Mistrzostwach Polski U16 w Pszczynie i w deblu w Halowych Mistrzostwach Polski U16 w Bydgoszczy, został Sportowcem Roku 2022 AZS Poznań w tenisie juniorów, w 2022 r. uplasował się też na 2 pozycji w Rankingu Kadetów (U16) Polskiego Związku Tenisowego i 364 miejscu na świecie w Rankingu ITF do lat 18.

2. Marta Wrzeszczyńska - 16 lat, mieszka w Palędziu i uczy się w II klasie Sportowego LO w ZS z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu. Uprawia pływanie w Klubie Sportowym „Posnania” Poznań, jest w kadrze Polski Juniorek Młodszych i Juniorek. W Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 15 lat w Gliwicach zajęła 1 miejsce na 100 m stylem dowolnym oraz drugie miejsca na 50 m stylem dowolnym i motylkowym, natomiast w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 15 lat w Lublinie zajęła w stylu dowolnym 2 miejsce na 100 m i 4 lokatę na 50 m.

3. Jagoda Cyraniak - 17 lat, mieszka w Dąbrówce i uczy się w III klasie LO Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna. Uprawia p. nożną w KS „Górnik” Łęczna, jest kapitanem kobiecej kadry Polski U17 z którą wywalczyła awans do finałów Mistrzostw Europy. Z reprezentacją Wielkopolski zajęła 1 miejsce na OOM, a w Centralnej Lidze Juniorek U17 była druga, na swoim koncie ma już występy w Ekstraklasie Kobiet.

4. Karolina Gajdzińska - 18 lat, mieszka w Zakrzewie i uczy się w III klasie I LO w Poznaniu. Uprawia żeglarstwo w klasie olimpijskiej iQFOiL w klubie Organizacja Środowiskowa AZS Poznań i jest w kadrze Polski oraz Wielkopolski Juniorek. Zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Polski U19 w Pucku, 18 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Szwajcarii i 22 w Mistrzostwach Europy we Francji (w 2021 r. w Chorwacji była 3!).

Poniżej zamieszczamy listę wszystkich laureatów jubileuszowej X edycji Stypendium Sportowego Gminy Dopiewo. Łącznie przyznano ich do br. już 128, a rekordową ich liczbę (aż 22!) młodzi sportowcy otrzymali w 2020 r. Wszystkim stypendystom, ich rodzicom oraz trenerom serdecznie gratulujemy i obiecujemy śledzić kariery sportowe tegorocznych laureatów jeszcze bardziej, trzymając kciuki za kolejne sukcesy, które pozwolą na ubieganie się o stypendium Gminy Dopiewo także w przyszłym roku! 

Zachęcamy do zapoznania się z relacją telewizyjną oraz galerią zdjęć ze „SPORTOWEGO WIECZORU”