SPORTOWE POŻEGNANIE WAKACJI 2022

Na „Orliku” w Skórzewie pożegnano wakacje

3 września na kompleksie boisk „Orlik 2012” w Skórzewie odbyło się „SPORTOWE POŻEGNANIE WAKACJI 2022”, jakiego w gminie Dopiewie jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii, GOSiR w Dopiewie na zlecenie Urzędu Gminy zorganizował dziecięcy Runmageddon Kids oraz pokonywanie przez dorosłych dmuchanego 70-metrowego toru Olimp, a dodatkową atrakcją ponad 4-godzinnej zabawy dla całych rodzin, były dwa „dmuchańce” dla dzieci i stoiska handlowe.

Ładna, słoneczna pogoda spowodowała, że od godz. 13.00 na miejsce imprezy przy ul. ks. S. Kozierowskiego 1 zaczęły napływać rzesze nie tylko mieszkańców Skórzewa i okolicznych miejscowości, ale także np. z  Komornik, Lubonia, Puszczykowa, Koziegłów, Poznania czy nawet z Bydgoszczy. W Runmageddon Kids, czyli specjalnie dostosowanej dziecięcej wersji najbardziej ekstremalnego biegu przeszkodowego, wystartowało około 300 zawodniczek i zawodników w wieku 4-14 lat. Na wyjątkowej trasie o długości prawie 500 m znalazło się 6 nietypowych przeszkód jak np. „porodówka”, „domek”, „równoważnia”, „piramida” czy „okopy”,  testujących koordynację i sprawność dzieci. Zarówno ich trudność jak i dystans dostosowane były do aż 11 kategorii wiekowych. Każdy uczestnik na mecie otrzymał dyplom potwierdzający ukończenie Runmageddon Kids, promującego takie wartości jak np. współpraca czy  pokonywanie własnych lęków i słabości. Dodatkowo 3 pierwsze osoby w danej kategorii wiekowej otrzymały z rąk Wójta Gminy Dopiewo Pawła Przepióry nagrody rzeczowe. Na liście najlepszych w poszczególnych kategoriach znaleźli się:

4-latki: 1. Bruno Turostowski, 2. Oskar Sommer (obaj ze Skórzewa), 3. Szymek Wachowiak (Plewiska);

5-latki: 1. Sara Felińska (Skórzewo), 2. Anastazja Schwarz (Poznań), 3. Hania Maciak (Skórzewo);

4/5-latki: 1. Marysia Kujawa (Lusowo), 2. Helenka Vergauwe, 3. Stasiu Nita (oboje ze Skórzewa);

6-latki: 1. Filip Małecki (Skórzewo), 2. Florian Knychała (Poznań), 3. Mikołaj Głuszkiewicz (Skórzewo);

7-latki: 1. Bartosz Kuldzieko (Poznań), 2. Antek Lipiecki (Dopiewo), 3. Celina Gramacka (Trzcielin);

6/7-latki: 1. Jasiu Wasilewski (Skórzewo), 2. Helena Nowaczyk (Poznań), 3. Stasiu Jurowicz (Dąbrowa);

8-latki (I bieg): 1. Jakub Sobczyk (Buk), 2. Kaziu Studencki (Skórzewo), 3. Klaudia Mączyńska (Dąbrowa);

8-latki (II bieg): 1. Ignacy Jaworski, 2. Wojciech Palusiński (obaj z Poznania), 3. Łucja Heród (Lusówko);

9-latki: 1. Olek Mróz (Skórzewo), 2. Olek Wachowiak (Plewiska), 3. Janek Lipiecki (Dąbrowa);

10-latki (I bieg): 1. Maciej Sołtysiak, 2. Weronika Grzyb (oboje ze Skórzewa), 3. Zofia Jakubowicz (Dąbrówka);

10-latki (II bieg): 1. Leon Kowalonek (Dąbrowa), 2. Maja Śliwa (Lusowo), 3. Tosia Nowicka (Skórzewo);

11-latki: 1. Tymoteusz Przybylski, 2. Jan Oleszak, 3. Jędrzej Matłoka (wszyscy ze Skórzewa);

12-latki: 1. Artur Kaczmarek (Zborowo), 2. Dominik Dworczak (Skórzewo), 3. Bruno Małecki (Dąbrowa);

13-latki: 1. Bartosz Żytkowiak (Skórzewo), 2. Jakub Krok (Dąbrówka), 3. Wiktor Mróz (Skórzewo);

14-latkowie: 1. Jakub Śliwiński (Palędzie), 2. Wojciech Miśkiewicz (Przeźmierowo).

Natomiast osoby od 15 roku życia wzwyż mogły się zmierzyć się z 70-metrowym torem sprawnościowym „Olimp”. Zawodnicy mieli do przejścia wiele niezwykle wymagających przeszkód w postaci ścianek wspinaczkowych, zjeżdżalni, tuneli, labiryntów czy wiszącego mostu! Ich pokonanie sprawiało trudności nawet zawodnikom o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Dmuchane podłoże samo w sobie powodowało, że ciężko było utrzymać równowagę, zwłaszcza przy pokonywaniu toru w szybkim tempie. Na takim właśnie „wymiataczu” uczestnicy sportowego eventu w Skórzewie mogli się poczuć jak w popularnym programie telewizyjnym Wipeout czy Ninja Warrior! Zwycięzcy 10 kategorii wiekowych, którzy z najlepszym wynikiem pokonali cały 70-metrowy zielony tor, także zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez GOSiR w Dopiewie, a byli to (w nawiasie uzyskane czasy):

K 20 (kobiety 15-20 lat): Paula Czapla – Skórzewo (48,50 sek.), M 20: Jakub Stefaniak – Wojnowice (36,12), K 30 (kobiety 21-30 lat): Nicole Leporowska – Poznań (48,57), M 30: Marcin Zielonawski – Skórzewo (49,27), K 40: Anna Oszmian – Skórzewo (43,62), M 40 (aż 27 uczestników!): Andrzej Kamiński – Skórzewo (33,49 – rekord toru!), K 50: Małgorzata Szymańska – Skórzewo (53,05), M 50: Marek Kujawa – Skórzewo (33,82), K +60: Ewa Polańczyk – Skórzewo (1.52,62 min.), M +60: Piotr Dziembowski – Skórzewo (1.20,18). Łącznie to nie lada wyzwanie, jakim było pokonanie toru Olimp, podjęło ponad 90 osób w wieku 15-64 lata. Wiele z nich przekroczyło własne granice, przełamało bariery i pokonało przeszkody, które same sobie stawiały – gratulujemy!

Duża frekwencja dzieci, ich rodziców i rodzin oraz widzów spowodowała, że dyrektor GOSiR w Dopiewie Marcin Napierała zapowiedział kontynuację takich zawodów w przyszłym roku, być może także w formule toru Runmageddon dla  dorosłych! Teraz jednak gospodarze „Orlika 2012” w Skórzewie zapraszają do korzystania ze standardowych atrakcji tego obiektu, czyli z boiska piłkarskiego i do koszykówki, na plac zabaw z piramidą linową i siłownią zewnętrzną oraz na bieżnię lekkoatletyczną ze skocznią w dal.