Podsumowanie XI Dopiewskich Igrzysk Przedszkolaków „Zeuski 2023”

W dniach 14-15 lutego (wtorek-środa) i 21 lutego (wtorek) w hali GOSiR w Dopiewie, zorganizowane zostały XI Dopiewskie Igrzyska Przedszkolaków „Zeuski 2023”. W tym roku w zawodach wzięło udział ponad 430 dzieci z 11 gminnych przedszkoli, które przez 3 dni w hali przy ul. Polnej 1a rozgrywały swoje konkurencje. Miały one do pokonania różne próby sprawnościowe, w których mogły sprawdzić wiele elementów motorycznych. 5-latkowie mierzyli się z kilkoma wymagającymi zadaniami, ale przynoszącymi z każdym startem, skokiem i rzutem ogromny uśmiech na ich twarzach. Świetna zabawa oraz gromki doping na trybunach licznie zgromadzonej publiczności jeszcze bardziej pomagał przedszkolakom w około trzygodzinnej rywalizacji m.in. na torze przeszkód, w rzutach do celów, jeździe na hulajnodze czy podczas slalomów. Osobną konkurencją braną do klasyfikacji generalnej była rywalizacja nauczycieli, którzy mieli do pokonania tor przeszkód.

Dopiewskie Igrzyska ZEUSKI 2023 tradycyjnie miały oprawę nawiązującą do protokołu olimpijskiego. Była więc defilada zawodników, wciągnięcie flagi olimpijskiej, sztafeta ogniowa i odpalenie znicza. Dodatkowo mali sportowcy złożyli przysięgę, zabrzmiał też hymn napisany i skomponowany specjalnie na te zawody. Po rozegraniu wszystkich konkurencji jak zwykle odbyła się prezentacja wybranej dyscypliny olimpijskiej. W pierwsze dwa dni były to pokazy akrobatyki sportowej - w roli głównej wystąpili byli uczestnicy Dopiewskich Igrzysk Przedszkolaków (w 2012 i 15 roku), a obecnie stypendyści Gminy Dopiewo – bracia Eryk i Tymon Stecowie z Palędzia, uprawiający skoki na trampolinie w KS AZS-AWF Poznań. W ostatnim dniu natomiast prezentacji żeglarstwa dokonała mieszkanka Gołusek Agnieszka Kiełczewska z KS „Żeglarski Surf Team”.

Celem Dopiewskich Igrzysk Olimpijskich ZEUSKI jak co roku było upowszechnianie kultury fizycznej od najmłodszych lat, przekazywanie idei olimpizmu, kształtowanie sportowego charakteru wśród dzieci. Kolejność końcowa nie była najważniejsza. Wszyscy uczestnicy otrzymali złote medale i pamiątkowe koszulki, a placówki przedszkolne puchary oraz dyplomy wręczane przez zaproszonych gości, w tym Wójta Gminy Dopiewo dr Pawła Przepiórę i gminnych radnych. Ważną rolę do spełnienia mieli również wolontariusze ze szkół w Skórzewie, Dopiewie i Dąbrówce, pełniący rolę opiekunów grup oraz sędziów podczas tych igrzysk, za co należą im się duże podziękowania. Niesamowite emocje dzieci, uśmiechy na twarzach oraz gorąca sportowa atmosfera to znak, że wydarzenie zostanie zapamiętane na dłużej. Organizatorzy ogromne brawa kierują też do rodziców i dziadków na trybunach za doping swoich pociech podczas zawodów.