BEZPŁATNE ZAJĘCIA DLA OSÓB W WIEKU 50+

AWF Poznań oraz Gmina Dopiewo zapraszają osoby, zwłaszcza kobiety powyżej 50 roku życia, do uczestnictwa w projekcie "Systematyczne aktywności gwarantem zdrowych kości", finansowanym ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II. Jego celem jest prewencja osteoporozy poprzez zwiększenie aktywności fizycznej uczestników, tj. nadzorowane treningi dostosowane do indywidualnych możliwości w okresie od października 2024 do września 2025 roku. Organizatorzy zapewniają: 2 razy w tygodniu bezpłatne zajęcia ruchowe i taneczne pt. "Zdrowe, silne ciało" prowadzone przez profesjonalistów, bezpłatne badania profilaktyczne 3 razy w ciągu 12 miesięcy (na początku i końcu treningów oraz po 6 miesiącach), w tym m.in.: nieinwazyjne badanie gęstości mineralnej kości z wykorzystaniem aparatu densytometrycznego, składu ciała, możliwości wysiłkowych (chwyt, wyskok, step), morfologii krwi i wybranych markerów biochemicznych we krwi, a także motywację do kontynuowania systematycznych ćwiczeń fizycznych po zakończeniu procedury badawczej, z wykorzystaniem lokalnej infrastruktury sportowej i potencjału trenerskiego. 
Osteoporoza to poważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny współczesnego świata - choroba charakteryzująca się obniżeniem masy kostnej, pogorszeniem jakości oraz zaburzeniami mikroarchitektury kości. W konsekwencji może to prowadzić do osłabienia siły szkieletu i zwiększenia ryzyka złamań. Jest to najczęstsza choroba kości u ludzi i stanowi poważny problem zdrowia publicznego. W przeważającej części problem osteoporozy dotyka osób po 50 roku życia, częściej kobiet niż mężczyzn. Jest to choroba bezobjawowa do momentu wystąpienia złamania. Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej stanowi jeden z filarów prewencji oraz terapii osteoporozy. Optymalne zalecenia dotyczące ćwiczeń w celu zapobiegania i leczenia osteoporozy powinny obejmować ćwiczenia dynamiczne, z dużym obciążeniem. Dlatego projekt ma na celu promowanie systematycznej aktywności fizycznej poprawiającej nie tylko BMD (gęstość mineralna kości), ale także dobrostan każdej ćwiczącej osoby. Poprzez zwiększenie dostępności programów aktywizujących projekt ten wspomaga mobilizację społeczeństwa. Ponadto bezpłatne profilaktyczne badania przeprowadzone wśród osób zakwalifikowanych do projektu, pozwolą na wczesne rozpoznanie zwiększonego ryzyka rozwoju osteoporozy, zapobiegną jej poważnym następstwom w przyszłości i zwiększą szansę na całkowite wyleczenie. 
Udział w tym projekcie badawczym jest dobrowolny i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji z uczestnictwa bez podania przyczyny, po zawiadomieniu prof. dr hab. Roberta Olka - kierownika projektu. Wszyscy uczestnicy zostaną objęci ubezpieczeniem na czas uczestnictwa w badaniach, których wyniki będą utajnione (bez ujawniania danych wrażliwych), a zebrany materiał biologiczny zostanie zaślepiony i wykorzystany do analizy. Wyniki eksperymentu staną się podstawą publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym w sposób uniemożliwiający identyfikację uczestników.
DOŁĄCZ DO GRUPY I ĆWICZ Z NAMI PRZEZ CAŁY ROK! ZAPISY DO 24.09.2024 R. PRZEZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA STRONIE WWW: awf.poznan.pl/badania-50plus. INFORMACJE DODATKOWE W SPRAWIE ZAPISÓW I REKRUTACJI: TEL. 61 835 52 70, E-MAIL: kosci@awf.poznan.pl.